DSC_0298

Marka Demeter powstała w 1996 roku w Nowym Jorku. Nazwa wzięła się od imienia greckiej bogini urodzaju Demeter. Firma od kilkunastu lat tworzy perfumy, balsamy do ciała, płyny do kąpieli oraz zapachy do domu. Jej głównym założeniem było zamknięcie zapachów kwiatów i ogrodu w formie przyjemnej dla każdego. Z czasem zaczęło powstawać coraz więcej kompozycji, które stały się coraz bardziej kontrowersyjne. Niszowi producenci zapachów muszą przekraczać pewne granice, aby stać się atrakcyjniejsi dla bardziej wymagających klientów. Dlatego też zaczęły pojawiać się zapachy obrazujące znane nam proste aromaty: od zapachu waty cukrowej i lukrecji po chleb, basen i dom pogrzebowy.

Przygotowałem zestawienie 10 najdziwniejszych zapachów, które marka Demeter stworzyła na przestrzeni kilkunastu lat. Jesteście gotowi na szczyptę kontrowersji?


Demeter – 10 najdziwniejszych zapachów 


Demeter Funeral Home

DM050.6c4754f2cb3ed3cd146824169b03deb3

Orientalny zapach, z nutami goździka, lilii oraz mahoniowca. Kompozycja została nazwana „Dom pogrzebowy” ze względu na atrakcyjność zapachu i przewodnią nutę lilii, która powszechnie nazywana jest kwiatem pogrzebowym. Nie doszukiwałbym się tutaj żadnych kontrowersyjnych nut zapachowych. Wbrew temu, co pomyślałem na samym początku, nie ma tam składników takich, jak marmur, prochy czy dębowa trumna.


Pizza

DM342.6c4754f2cb3ed3cd146824169b03deb3

Sos pomidorowy, kremowa mozzarella i zmysłowe oregano to mieszanka, która tworzy ten prosty i znany każdemu zapach pizzy. Tak, te perfumy pachną po prostu jak pizza. To niezbyt dobre rozwiązanie dla głodomorów, ale powiedzmy sobie szczerze, kto chciałby pachnieć jak pizza?


Clean Windows

o.19917

Znacie ten świeży zapach w domu zaraz po umyciu okien? Właśnie tak pachnie ”Clean Windows” czyli ”Czyste Okna”. Zapach z pewnością spodoba się miłośnikom czystości, niestety reszta wyczuje w nim chemiczny, niemiły zapach przypominający kilkugodzinną udrękę z myciem okien. Znalazłem komentarz, w którym osoba, która zakupiła ten zapach twierdzi, ze pachnie on identycznie jak płyn do mycia szyb.


Condensed Milk

DM229.6c4754f2cb3ed3cd146824169b03deb3

Jedzenie z puszki jest dobre, szczególnie kiedy mówimy o skondensowanym mleku. Jest słodkie i lepkie. Ten zapach to połączenia nut świeżego mleka i cukru. Szczerze, nie wyobrażam sobie dokładnie tego, jak pachnie ten produkt. Według komentarzy najczęściej czuć kokos, czasem zasypkę dla dzieci.


Glue

DM058.6c4754f2cb3ed3cd146824169b03deb3

Ten zapach ponoć nie jest toksyczny ani tym bardziej nie przyprawia o zawroty głowy. Jak z drugiej strony wytłumaczyć to, że pachniemy jak klej? Ten zapach to jakby miks lakieru do paznokci i kleju. Testerzy twierdzą, że ma on bardzo słodkie nuty, pachnące poniekąd jak guma balonowa.


Holy Smoke

DM275.6c4754f2cb3ed3cd146824169b03deb3

Nigdy nie lubiłem zapachu kościelnego kadzidła, dlatego też z pewnością nie polubiłbym nikogo pachnącego jednym z najdziwniejszych zapachów marki Demeter. Bardzo silny i ciężki, jest mieszanką między innymi zapachu żywicy otrzymywanej z drzew z krajów tropikalnych. Osoby, które testowały zapach w większości mówią, że te perfumy przywodzą na myśl zapach palonego drewna czy mokrej polnej trawy.


Rye Bread

DM111.6c4754f2cb3ed3cd146824169b03deb3

Zapach chleba żytniego. Chyba nie będę szczególnie opisywał tego zapachu. Ciężko mi napisać cokolwiek na ten temat 🙂


Swimming Pool

o.17927

Nie wiem czy na tym świecie jest choćby jeden zwolennik zapachu chloru, którym każdy basen jest wypełniony, ale niestety jeśli właśnie tutaj trafiłeś/aś spotka Cię zawód. Zapach Swimming Pool to perfumy z wodnymi nutami, przywodzącymi na myśl zapach skóry po obfitej kąpieli, a nie samego basenu. Testujące go osoby porównały go do kąpieli słonecznej lub do świeżego ręcznika.


Popcorn

FRAG-1105

Wyobrażacie sobie moment, w którym jesteście na diecie i zamierzacie zrobić mały seans filmowy? Teraz możecie pachnieć jak tłuściutki, kaloryczny popcorn bez jedzenia go i stworzyć sobie kinowy klimat wokół siebie. Kto wie, może sam zapach wystarczy? Orientalne nuty ze szczyptą wanilii i oczywiście popcornu to słodkawy zapach idealnie imitujący popcorn.


Paperback

DM098.6c4754f2cb3ed3cd146824169b03deb3

Z tych wszystkich dość dziwnych propozycji od marki Demeter ta wydała mi się najbardziej intrygująca. Zapach papieru/książki/oprawy pachnie jak stara książka bądź biblioteka. Ta pozycja od Demeter to po prostu zapach starej książki, do której być może często powracasz 🙂


Myślę, że to powinno wystarczyć, aby choć trochę przybliżyć Wam markę Demeter. Nie opisałem jeszcze kilku zapachów, które wydały mi się być nieco przesadzone, na przykład: zapach dżdżownic czy farby. Jestem pewien, że firma nie przestanie zaskakiwać i pojawią się jeszcze bardziej kontrowersyjne kompozycje. Jedynym minusem, o którym warto wspomnieć to trwałość zapachów. Perfumy marki Demeter są bardzo ulotne i pomimo swoich wyjątkowych kompozycji mnie nie przekonują do zakupu.

Nadszedł mój ulubiony moment, czyli prośba o Wasze komentarze. Nie mogę się doczekać reakcji osób, które o marce Demeter nie miały zielonego pojęcia 🙂 Czy jest tu ktoś kto chciałby pachnieć jak pizza? 🙂

*Zdjęcia: http://demeterfragrance.com/

(Wszystkich wyświetleń 4 018, z czego 1 w dniu dzisiejszym)