Trudno dziś sobie wyobrazić życie bez zegarka. Jest on naszym wyznacznikiem spotkań, terminów i wolnego czasu. W dobie tych wszystkich smartfonów, do których najczęściej sięgamy po to, aby sprawdzić czas, zachowały się również klasyczne modele czasomierzy, które dodatkowo uzupełniają nasze stylizacje. Na rynku znajduje się ogromny ich wybór, a dobieramy je w zależności od okazji czy warunków pogodowych. Każdy miłośnik klasycznych zegarków powinien umieć odpowiednio zadbać o swoje, niekiedy drogie, okazy. Zegarki będą nam służyły tak długo, jak tylko zechcemy, jeżeli będziemy się z nimi odpowiednio obchodzić. Zebrałem kilka ciekawych informacji z różnych źródeł, podpytałem także zegarmistrza i stworzyłem ten poradnik, mający na celu wyjaśnić to, w jaki sposób dbać o zegarki oraz na co należy uważać i jak je przechowywać.


Jak czyścić zegarki?

Istnieją dwa sprawdzone sposoby na wyczyszczenie zegarka z metalową bransoletą. Pierwszy sprawdza się przy delikatnych zabrudzeniach i jest bardzo prosty. Wystarczy tylko lekko namoczyć ściereczkę wodą i delikatnie wycierać bransoletę. Ważne jest, aby po każdym zabiegu czyszczącym starannie wysuszyć zegarek. Drugim sposobem na nieco większe zabrudzenia będzie połączenie wody z mydłem. Taką mieszanką można wyczyścić zegarek używając szczoteczki do zębów o miękkim włosiu (aby nie uszkodzić powłoki bransolety). Zegarek najlepiej wysuszyć suchą szmatką. Większość droższych zegarków jest już wodoodpornych, także nie musicie się martwić o ewentualne uszkodzenia czy czasochłonny demontaż bransolety. W przypadku skórzanych pasków, najważniejszą rzeczą będzie wyjątkowe traktowanie naszego czasomierza. Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że latem znacznie więcej się pocimy, dlatego trzeba mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze, należy uważać, aby taką porą nie nosić takiego zegarka długo, po drugie – starać się nie wykonywać żadnych czynności sportowych z nim na ręku (na rynku istnieje wiele modeli sportowych zegarków z silikonowym paskiem). Bransoleta jest wrażliwa i szybko zmieni swoją barwę, dlatego nie może ulec nawilgoceniu i przepoceniu. Należy również poluźnić pasek zegarka o jedną dziurkę, ponieważ jesteśmy narażeni na zwiększoną absorbcję potu. Przy luźnym pasku pot zacznie spływać po nadgarstku i nie zostanie wchłonięty przez materiał paska. Pamiętajcie też, aby nie prostować ich na siłę. Pasek dostosowuje się do naszego nadgarstka i jest to naturalne. Osłabiony może w każdej chwili popękać. Do impregnacji skórzanego zegarka wystarczą specjalne preparaty do miękkich skór.


Szkodliwe działania

Technologicznie zegarki dzielimy na dwa rodzaje: kwarcowe oraz analogowe. W przypadku tych drugich, należy pamiętać o tym, że wszelkie pola magnetyczne bardzo źle wpływają na jego działanie. Należy więc trzymać takie zegarki z dala od magnesów na lodówkę, głośników, sprzętów medycznych, itp.
Kolejną ważną rzeczą jest to, że te czasomierze są bardzo czułymi urządzeniami. Ich precyzja jest związana z działaniem delikatnych mechanizmów. Wszelkie wstrząsy lub uderzenia mogą się skończyć uszkodzeniem bądź trwałym zniszczeniem.
Zegarki należy również serwisować. To takie miniaturowe auto, o które trzeba dbać, aby dobrze nam służyło. Mechaniczne, czyli takie, które wymagają nakręcania, powinno się oddawać do czyszczenia i konserwacji co 3-5 lat. Ceny za taki serwis wahają się między 50 a nawet 300 złotych w zależności od poziomu skomplikowania mechanizmu. Zegarki kwarcowe, a więc te na baterie, wystarczy serwisować co 5-8 lat. Natomiast samą baterię należałoby wymienić co 3 lata, aby nie dopuścić do jej wylania. Ceny konserwacji takiego zegarka również zaczynają się od 50 złotych.


Gdzie naprawić zegarek?


Czasomierz to urządzenie mechaniczne i bywa tak, że po prostu się psuje. Jeżeli zegarek jest na gwarancji, można go zanieść do odpowiedniego punktu serwisowego. Jeżeli z kolei nie podlega już żadnej gwarancji, należy udać się z nim do zegarmistrza. Celowo użyłem grubszej czcionki, ponieważ wiele osób oddaje swoje zegarki w ręce zwykłych dorabiaczy kluczy. O ile nie uszkodzi to tańszych egzemplarzy, to niestety drogie zegarki zasługują na jak najlepsze traktowanie. Naprawy często wymagają sprzętu, którego zwykły dorabiacz kluczy po prostu nie posiada. Użycie nieautoryzowanego sprzętu lub brak odpowiednich urządzeń może skończyć się nawet zepsuciem zegarka. Należy pamiętać, że w autoryzowanym serwisie używa się wyłącznie oryginalnych baterii. U zwykłych dorabiaczy kluczy istnieje ryzyko, że zapłacimy wiele za baterię, a tak naprawdę będzie ona najgorszej jakości.


Jak przechowywać zegarki?

Jeżeli posiadasz sporą kolekcję zegarków, szczególnie tych droższych, musisz pamiętać o ich poprawnym przechowywaniu. Porządne drewniane pudełko to inwestycja na bardzo długi czas, a dodatkowo dobrze wyglądający gadżet. Takie opakowane wykonane z dobrych materiałów nie będzie pozwalało na oddziaływanie warunków pogodowych, takich jak temperatura (wysoka lub niska). Dodatkowo poduszeczki, które znajdują się w każdej przegródce, pozwolą na utrzymanie skórzanych pasków i bransolet w odpowiednim ułożeniu (jest to bardzo ważne, szczególnie przy zegarkach ze skórzanym paskiem). W przypadku tych ze skórzanym paskiem, nie należy ich dodatkowo trzymać nie na słońcu, ponieważ ma tendencję do odbarwień.  Kolejną rzeczą warta uwagi jest to, że w takich pudełkach zegarki nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu, co nie będzie prowadziło do niepotrzebnych otarć czy przebarwień.

Pudełka na zegarki

Więcej ciekawych pudełek znajdziecie tutaj


 

Jeśli posiadacie ciekawą kolekcję zegarków, zachęcam Was do opublikowania swoich zdjęć na Instagramie, oznaczając mój profil (instagram.com/czarnoczarny.pl). Z chęcią zobaczę Waszą kolekcję i ciekawe okazy! Użyjcie hashtagu #dbamyozegarki

(Wszystkich wyświetleń 753, z czego 1 w dniu dzisiejszym)