Jak powiększyć obuwie?

Każdemu z Nas zdarzy się od czasu do czasu mała wpadka podczas zakupów online. Dokonując wyboru rozmiaru często kierujemy się rozmiarówką jaką kupujemy w stacjonarnych sklepach. Dzisiaj chciałem się skupić na butach. Kilka dni temu kupiłem w sklepie internetowym buty, które okazały się o rozmiar za małe. Na moje (nie) szczęście to była ostatnia para z tego modelu, a ja nie chcę się rozstać z moimi wymarzonymi butami. Poszperałem trochę w internecie oraz udałem się do szewca na mały ”wywiad”. Dowiedziałem się o kilku ciekawych trickach, które pomogą Wam powiększyć Wasze obuwie nawet o jeden rozmiar.

 

Obuwie sportowe, czyli wszelkiego rodzaju adidasy są przeważnie wykonane ze sztucznych materiałów, co w przeciwieństwie do skórzanych butów powoduje brak elastyczności materiału. Grube szycia i kleje raczej utrudnią powiększenie rozmiaru buta u szewca, dlatego wypróbuj kilka domowych sposobów.

Buty trzeba trochę ”rozchodzić” (oczywiście zakładam, że buty są za małe maksymalnie o rozmiar, wtedy uciskanie jest w miarę do wytrzymania). Następnie zakładamy grubszą skarpetę i próbujemy trochę pochodzić robiąc sobie przerwy aby zbytnio nie narazić stóp na zbyt duży ucisk. Jeżeli nie odczujemy różnicy powinniśmy kupić piankę do powiększenia obuwia (np. tutaj). Po jej zastosowaniu, próbujemy ponownie ”rozchodzić” obuwie. Koszt takiej pianki waha się między 6 a 30 zł. Jako ciekawostkę dodam jeszcze jeden odpowiednik wyżej wymienionej pianki, nie wiem czy skuteczny ale gorąco polecany na wielu forach internetowych. Spróbuj wlać trochę wrzątku do butów , tak aby ich temperatura wzrosła, następne po chwili włóż stopę do buta i spróbuj go rozchodzić.

Kolejny sposób, nie wypróbowany wprawdzie przeze mnie, ale ponoć skuteczny. Napełnienie plastikowego worka wodą, umieszczenie go w bucie, a następnie całość w zamrażalniku. Jeśli ktoś z Was ma w miarę spory zamrażalnik i  spróbuje tego sposobu musi pamiętać, żeby nie trzymać za długo tych butów w zamrażalniku.

Następny sposób jest chyba mocno zapomniany, a bardzo wygodny. Mówię tu o prawidłach. Jeśli posiadasz taki ”sprzęt” w domu, umieść prawidła w butach, uprzednio nawilżając zapiętek – zwłaszcza jeśli to buty sportowe.

 

Skórzane buty  można delikatnie rozciągnąć u szewca. Cały zabieg jest dość prosty, ale wymaga małej diagnozy. Jeżeli buty są za wąskie, szewc zaznaczy miejsce gdzie buty powinny być szersze i na specjalnej maszynie utworzy lekkie wybrzuszenie. Koszt takiego zabiegu waha się od 10 do 20 złotych.
Pan szewc poradził mi, abym Was przestrzegł przed powiększaniem obuwia przy pomocy wszelkiej maści gazet i materiałów nasączonych spirytusem, gdyż mogą powstać nieodwracalne przebarwienia obuwia.
Jeżeli chcecie tylko lekko dopasować buty do swojej stopy, po raz kolejny polecam Wam pianki do powiększenia obuwia.

 

Na sam koniec pamiętaj: Kupując buty przez internet zawsze sprawdzajcie długość wkładki. Każda firma stosuje swoje rozmiarówki, czasami aż oczy wychodzą na wierzch, że z rozmiaru 43 muszę przerzucić się na 46. Kiedy będziecie znali rozmiar Waszej wkładki, unikniecie zbędnych zwrotów i wymian.

 

(Wszystkich wyświetleń 1 830, z czego 1 w dniu dzisiejszym)