Strach to podstawowe uczucie, które towarzyszy nam od urodzenia aż do śmierci. Boimy się nieznanego, jednocześnie nasza ciekawość prowadzi nas prosto w oblicza naszych lęków. Choć rozwój cywilizacji pozbawił nas większości lęków, które towarzyszyły naszym przodkom przez wieki, to cały czas budujemy sobie kolejne, nowe.

Pierwszy wpis z cyklu ”Horrory o duchach” to lista kilku filmów grozy, z którymi po prostu warto się zapoznać. Długi jesienny wieczór? A może planujecie nocny seans z przyjaciółmi? Mam nadzieję, że ta lista Wam się przyda. Poniżej znajdziecie odnośniki do kolejnych części, w których znajdują się kolejne pozycje filmów o zjawiskach paranormalnych.   


Inni (2001)
 

Grace mieszka wraz z dziećmi w ogromnym domu. Kiedy kobieta jest zmuszona zatrudnić kilku okolicznych mieszkańców wyspy jako służbę, w jej domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a Grace odczuwa, że ktoś bardzo nie chce jej we własnym domu. Świetny klimat i zaskakujące zaskoczenie filmu, powoduje że ten film powinien znać każdy. ”Inni” to jeden z tych filmów, które trzymają przez cały czas w napięciu, a nie jak to zwykle bywa, straszą wyskakującymi, z nie wiadomo skąd zjawami. Brawurowa rola Nicole Kidman, która po raz kolejny udowadnia, że jest jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kinematografii. Koniecznie sprawdźcie co tak naprawdę nawiedza dom Grace… 


The Grudge – Klątwa  (2004)
Karen podejmuje pracę w Tokio jako opiekunka starszej kobiety, chorej na katatonię. Kiedy dziewczyna przekracza próg domu, zastaje ogromny bałagan. Zdenerwowana próbuje dowiedzieć się co się stało, lecz za chwilę stanie twarzą twarz z największym strachem swojego życia. Ten film zna prawie każdy, nie jest zbynio przerażający, ale ma wyjątkowy klimat, co sprawia że chce się do niego powracać. Dodatkowo dla odmiany opuszczamy Amerykę i możemy pozwiedzać wraz z Sarah Michelle Gellar zakątki Japonii. ”Klątwa – The Grudge” to amerykański remake japońskiego filmu ”Ju-on”. Polecam obejrzeć oryginalną wersję filmu, choć moim zdaniem remake wyszedł również całkiem dobrze.

Amitiville (2005)

George i Kathy Lutzowie, przeprowadzają się wraz z dziećmi do wymarzonego domu w miasteczku Amitiville. W tym samym domu, rok wcześniej zdarzyła się straszna zbrodnia. Sześć osób zostało zamordowanych przez członka rodziny, który przyznał się że dokonał tego makabrycznego czynu z powodu głosów, które nakazały mu to zrobić. Historia jest ponoć oparta na faktach, choć w większości filmów, taki napis przed pierwszą sceną ma tylko podkręcić wyobraźnię widza. Amitiville, to remake filmu z 1979 roku, więc jeśli lubisz starsze kino, zdecydowanie polecam rozpoczac seans od oryginalnej części, jeśli zaś interesują cię nowoczesne efekty specjalne to warto sięgnąć po wersję z 2005 roku.


Dom na przeklętym wzgórzu (1999)

Kolejny remake, tym razem filmu z 1959 roku. Stephen Price, multimiliarder organizuje dla swojej żony Evelyn, ciekawą urodzinową niespodziankę. Planuje wydać przyjęcie w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, który ma opinię ”nawiedzonego” miejsca. Zaproszonych gości czeka konkurs. Kto zdoła pozostać w nawiedzonym miejscu do rana, wygra nagrodę w postaci miliona dolarów. Milioner wcześniej przygotował wiele atrakcji, które mają uprzykrzyć gościom pobyt. W ostatniej chwili lista gości zostaje w tajemniczy sposób zmieniona, a kiedy pojawiają się wszyscy uczestnicy przyjęcia, okazuje się że przygotowane przez bogacza atrakcje, staną się niepotrzebnym wydatkiem, gdyż dom ma własne plany wobec gości. 


Sceptyk (2009)

Po śmierci ciotki, Bryan Becket przeprowadza się do jej domu. Kiedy zaczynają dziać się dziwne rzeczy, mężczyzna odrzuca teorię swoje adwokata jakoby dom był nawiedzony, obalając na wszelki możliwy sposób teorię istnienia zjawisk paranormalnych. Wkrótce główny bohater doświadczy wydarzeń, które zmienią jego zdanie, a przeszłość, która podąża za nim będzie wyjaśnieniem całej sytuacji. Większość opinii na temat tego filmu jest raczej negatywnych, ale pamiętajcie że każdy powinien mieć swoje zdanie. Osobiście uważam, że ten film warto obejrzeć. Zakończenie filmu może być dla jednych zaskoczeniem, dla innych potwierdzeniem w niedociągnięciach fabuły.


Shutter – Widmo (2008)

Amerykańska wersja tajlandzkiego hitu z 2004 roku. Nie jestem fanem Azjatyckich filmów, stąd też w moich zestawieniach pojawiają się amerykańskie remaki, choć krytycy uważają że to właśnie oryginalne wersje są najlepsze. Fabuła? Ben, z zawodu fotograf, wraz ze swoją żoną Jane udaje się w podróż do Japonii. W czasie wieczornej przejażdżki samochodem, kobieta potrąca kogoś na drodze. Kiedy para próbuje zobaczyć kto uległ wypadkowi, na drodze nie zastają nikogo. Od tego momentu ich życie przeradza się w koszmar, a Ben zaczyna dostrzegać tę samą kobietę na wszystkich swoich fotografiach. Przerażający i trzymający w napięciu do ostatniej chwili. Polecam ten film choćby ze względu na kilka bardzo dobrych scen grozy.


Pozostałe części cyklu ”Horrory o duchach, które warto zobaczyć”:

                  

(Wszystkich wyświetleń 3 139, z czego 1 w dniu dzisiejszym)