Niewątpliwie jednym z największych minusów zakupów przez internet jest najczęściej jakość zakupywanych produktów. Powstają liczne imitacje ubrań i kosmetyków. Podrabiane są również wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne i akcesoria. Miłośnicy perfumów z całego świata przeżywają ogromną bolączkę, bo złowić dobrą okazję nie zawsze oznacza dobrą jakość. Imitacje to jeden z głównych czynników hamujących rozwój rynku perfum w internecie. Chyba każdy z nas słyszał już stwierdzenie, że w internecie można kupić wyłącznie podrabiane produkty. Jednak niższe ceny nadal są kuszącym czynnikiem naszych zakupów. Czy niższa cena zapewnia dobrą jakość? Jak więc uważać, aby nie trafić na podróbki? Postaram się wyjaśnić kilka czynników, które wpływają na cenę markowych zapachów, objaśnię co oznacza produkt luksusowy oraz ujawnię Wam kilka cennych wskazówek, które być może pozwolą Wam wyeliminować podróbki podczas zakupów. 


Perfumy to produkty luksusowe. Z założenia jest to produkt znanej marki oferującej luksusowe dobra. Na luksus nie może pozwolić sobie każdy, a zakup takiego produktu nierzadko wiąże się z oszczędzaniem. Drogie marki, stworzyły produkt, który jest w zasięgu ręki każdego, aby przyciągnąć zwykłego klienta w swoją stronę. Być może nie stać nas na torebkę Chanel, ale perfumy są już ogólnie dostępne i choć ich cena jest nadal dość wysoka dla przeciętnego człowieka, to jest to rzecz, na którą możemy sobie pozwolić. Produkt luksusowy to również produkt idealny czyli dopracowany w najmniejszych szczegółach. Jeśli już zdecydujemy się na taki ‘’luksus’’ warto postarać się o to, aby nie zostać oszukanym. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu perfumów? Należy zwrócić uwagę na: odcień i wygląd flakonu, czcionkę, wygląd atomizera, ozdoby/detale, naklejki oraz zapach.

Folia powinna być opięta i równo zaklejona


Najlepszą metodą na sprawdzenie tego, czy rzeczywiście padliśmy ofiarą oszustwa jest porównanie swojego flakonu, z tym ze stacjonarnej perfumerii lub odnalezienie innych materiałów potwierdzających oryginalność jak zdjęcia czy filmiki na youtube. I tak jeśli np. Twój atomizer jest inaczej wykończony, czcionki różnią się delikatnie, lub flakon ma krzywe dno – masz powody do niepokoju. Prawdopodobnie zakupiłeś/aś podróbkę. Oczywiście perfumy przechodzą przeróżne reformulacje więc warto sprawdzić czy flakon lub zapach został w ostatnim czasie poddany pewnym zmianom, ale jeśli takich informacji nie znajdziecie to nie istnieje, żadne prawdopodobieństwo, że akurat Twój flakon jest efektem wadliwej lub specjalnej partii.

Dodatkowo warto przyjrzeć się dokładnie samemu płynowi. Zwróć uwagę na kolor oraz zapach, który powinien być szlachetny i utrzymywać się na ubraniu przez kilka dni.


 

Cena perfumów to kolejny przykład na to jak łatwo sprawdzić czy jest on na pewno oryginalny. Otóż w internecie znajdziemy wiele interesujących ofert, w których ceny za perfumy są o kilkadziesiąt złotych tańsze niż w sklepach stacjonarnych. O ile różnica kilkudziesięciu złotych jest całkiem możliwa, to ceny kilkukrotnie mniejsze powinny alarmować, że coś jest nie tak. Jeśli 100 ml flakon kosztuje w sklepie stacjonarnym 349 zł to z pewnością cena w granicach 100-130 złotych jest po prostu nie możliwa (oczywiście pomijam jakieś specjalne outlety – choć i tutaj jest to mało prawdopodobne).


Wysokie ceny markowych perfum nie są wbrew pozorom ustalane wyłącznie według prestiżu danej marki. To przede wszystkim koszt długotrwałego procesu jaki wymaga stworzenie luksusowych zapachów. Przykładowo, na wyprodukowanie 1 litra perfum potrzeba aż 1000 kilogramów płatków kwiatów, które poddaje się co najmniej 7 dniowemu procesowi ekstrakcji, następnie kilkudniowemu procesowi filtracji i destylacji. O ile w pozyskiwaniu koncentratów duży udział ma praca człowieka, to o całą resztę dbają wyspecjalizowane maszyny. Dlatego niemożliwe jest to, że flakon będzie wyglądał delikatnie inaczej, bądź napisy i naklejki będą się znajdowały w innym miejscu. Przy sprawdzaniu oryginalności perfum musimy zdać sobie sprawę z tego, iż największą wagę mają te najdrobniejsze detale.


W zależności od poziomu w jakim perfumy są pdorabiane, należy sprawdzić na pierwszym miejscu ich nazwę. Te najbardziej ‘’chamskie’’ podróbki głównie spotykane na ryneczkach czy nawet w kioskach mają często literówki w nazwach typu: ‘’Chanell’’ czy ‘’YLS’’. Zwróć też uwagę na to, czy na oryginalnym flakonie widnieje cała nazwa marki czy tylko nazwisko projektanta (w zależności od tego, jak podane jest na oryginale, przykład: Giorgio Armani ‘’Aqua Di Gio’’ nie będzie oznaczane jako sam Armani).

Kolejną rzeczą wartą uwagi jest wykonanie flakonu. Ten musi być idealny. Każda luksusowa marka perfum nie pozwoli sobie na wszelkie chropowatości (chyba, że wymaga tego design flakonu) czy krzywe krawędzie i widoczne łączenia.


Folia zabezpieczająca pudełko powinna być mocno napięta oraz idealnie sklejona. Pudełko nie może latać razem z folią. To już pierwszy znak na który warto zwrócić uwagę. Chciałbym tylko dodać, że nie każde pudełko jest fabrycznie pakowane w folię – tutaj kolejny raz warto sięgnąć po więcej informacji na temat konkretnego zapachu.


Kolejna wskazówka sprawdzi się wtedy, kiedy korek od flakonu jest szklany. Jeśli w oryginalnej wersji znajduje się szklany korek to z pewnością plastikowy nie będzie efektem innej linii produkcyjnej. Nie ma czegoś takiego. Nie dajcie sobie wmówić, że perfumy wyglądają inaczej bo jest to inna wersja. Owszem, wiele marek wypuszcza inne wersje swojego produktu, najczęściej na inne rynki, ale uwierzcie, ze nigdy nie będą się one różniły wysokością korka czy innym kolorem płynu. Będą to znacznie bardziej widoczne zmiany.


Numer seryjny

Numer seryjny, czyli specjalne oznaczenie znajduje się zazwyczaj na spodzie butelki. Przeważnie numeracja wypalana jest laserem. Można na niej znaleźć nazwę i pojemność oraz rodzaj płynu (edt woda toaletowa lub edp czyli woda perfumowana. Ważne jest to, że jeśli perfumy są oryginalne to taki sam zapis znajdzie się na buteleczce i kartoniku. Napisy na folii nigdy nie potwierdza oryginału.

Warto też sprawdzić pojemność flakonu. Sprawdź wszystkie dostępne warianty. Często podróbki są produkowane w wersji 55 ml czy 60 ml, ale kiedy sprawdzicie wszystkie pojemności oryginału na sprawdzonej stronie, to okazuje się, że producent nie oferuje takiego wariantu. Warto zwrócić uwagę na perfumy, które ostatnio często spotykamy na targowiskach. Fiolki o pojemności 20 ml czy 33 ml z designem nawiązujący do oryginalnych kartoników to nie specjalna ‘’podróżna’’ wersja, a zwykła podróbka.

Nie warto również wierzyć w mity, że ktoś spotkał się z podróbką w stacjonarnym sklepie typu Douglas czy Sephora. Te sklepy prowadzą dokładne dokumentacje, na tyle dokładną, że nie ma mowy o wprowadzeniu nieoryginalnej partii. Być może istnieją nieuczciwi sprzedawcy, którzy podmieniają butelki – przecież wszystko się może zdarzyć ale z pewnością nie jest to wina perfumerii.


Aukcje internetowe

Ostrzegam i odradzam zakupy na serwisach typu allegro. Decydując się na tak zwane ‘’niechciane prezenty’’, nie wiemy ile czasu taki zapach stał otwarty, w jakim miejscu był przechowywany no i najważniejsze – być może jest to podróbka, której ktoś chce się pozbyć lub handluje nimi na sztuki. Sprawdź komentarze sprzedającego, ostatnie sprzedane rzeczy i co najważniejsze, sprawdź czy na jego aukcjach nie znajduje się więcej ‘’niechcianych prezentów’’. Dodatkowo poproś o więcej zdjęć produktu lub zdjęcie produktu z jakąś karteczką czy innym znakiem szczególnym. To pozwoli określić czy ta osoba jest w posiadaniu dokładnie takiego flakonu.

Prawne regulacje zgodnie z ustawą o ochronie własności przemysłowej’’ za produkowanie podróbek lub handel nimi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jest to o tyle rygorystyczny zapis, z tego względu, że karze podlegają wszystkie osoby, na każdym etapie obrotu produktami podrabianymi. Czyli nie jest to tak jak było jeszcze kilka lat temu, kiedy karze podlegał tylko ten, kto dokonuje wtórnego obrotu. Teraz każdy handlarz podlega takiej karze.


Drogerie stacjonarne czyli popularne pytanie o Superpharm

Czy spotkaliście się z taką opinią, że w Superpharm sprzedaje się podróbki perfum tzw. przelewki z Turcjii? Jeśli ktokolwiek z Was miał kiedykolwiek choć najmniejsze doświadczenie w handlu, to wiecie, że takie procesy są po prostu nie możliwe. Każdy sklep podlega kontroli i przeróżnym nadzorom, wysyła raporty, rozlicza się oraz jest sprawdzane przez urząd. W internecie spotkałem się z różnymi opiniami. Co ma do powiedzenia o tym Superpharm:

W imieniu Super-Pharm Polska pragniemy oficjalnie poinformować, że wszystkie produkty znajdujące się w naszej ofercie: perfumy, kosmetyki, artykuły drogeryjne są wyłącznie oryginalne. Konkurencyjnie niskie ceny na markowe perfumy to efekt negocjacji cenowych z producentami i dystrybutorami, by móc naszym klientom oferować najlepsze produkty w najkorzystniejszych cenach. 
Super-Pharm wychodzi z założenia, że dobra luksusowe nie muszą być bardzo drogie i niedostępne. Nasza oferta opiera się na wybranych markach luksusowych, które z pełną odpowiedzialnością zawsze oferujemy w atrakcyjnych cenach. Argumenty, że niskie ceny na produkty luksusowe świadczą o tym, że to falsyfikaty wskazują na nieznajomości rynku zakupu i sprzedaży perfum u osób generujących takie opinie bądź są efektem niedojrzałych działań konkurencji.
 

Pamiętajcie też, że Superpharm ma ograniczoną ofertę swoich zapachów. Przeważnie są to klasyczne zapachy, sprzedające się najlepiej i kilka nowości. Dlatego nie warto wierzyć w mity o przelewkach z Turcji. Zdarzyło mi się usłyszeć, że perfum był nietrwały ale być może nie jest to zapach dobrze utrzymujący się na skórze. Każdy zapach w połączeniu z inną skórą tworzy inną projekcję.

Zamierzałem  wzbogacić ten wpis jeszcze o dział na temat perfumerii internetowych, niestety żaden z większych sklepów nie chciał wydać żadnego oficjalnego oświadczenia w sprawie pochodzenia swoich produktów.


Podsumowując, kupowanie oryginalnych zapachów w okazyjnych cenach nie należy do najłatwiejszych zadań. Musimy dokładnie przeszukać sieć bądź sklep stacjonarny jeśli faktycznie chcemy trochę zaoszczędzić. Zwracajcie uwagę na detale i szukajcie informacji o tym, jakie pojemności są dostępne w ofercie, poproście o więcej zdjęć produktów (jeżeli mówimy o aukcjach) i pamiętajcie, że na zwrot za zakupy zrobione w internecie macie 10 dni, a jeśli wykryjecie, że zakupiliście podróbkę to sprawiedliwości możecie szukać w sądzie. Odradzam zakupy na allegro bądź olx, nawet jeśli ktoś dysponuje oryginalnym zapachem, to nie wiemy jak je przechowywał i czy nie są one wywietrzałe. Mam nadzieję, że ten wpis będzie choć trochę pomocny w walce, z podrabianymi produktami.

Koniecznie dajcie mi znać jeśli znacie miejsca gdzie sprzedawane są podróbki, bądź jeśli padliście ofiarą oszustwa lub spotkała Was inna ciekawa historia związana z podróbkami.

(Wszystkich wyświetleń 2 893, z czego 1 w dniu dzisiejszym)